Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Od projektu do opieki sezonowej, czyli jak to robimy w Szczecinie

Choć na pierwszy rzut oka projektowanie ogrodów jawi się jako ciekawe i fantazyjne zajęcie, w gruncie rzeczy jest to niełatwe zadanie. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że przyroda rządzi się swoimi prawami, których nie da się ominąć przy pomocy technologii. Do tego, obok wymagań właściciela ogrodu trzeba brać pod uwagę mnóstwo innych czynników, w tym czas jaki będzie potrzebny na realizacje prac, oraz potrzeby związane z późniejszą pielęgnacją ogrodu. Choć brzmi to niecodziennie, prace pielęgnacyjne uwzględnia się jeszcze przed założeniem ogrodu, tak samo jak na etapie projektowania budynku przewiduje się rozkład instalacji elektrycznej, czy przebieg instalacji ochronnych w ramach systemu inteligentnego domu.

Sezonowa pielęgnacja ogrodów Szczecin

Zgodnie z doświadczeniem firm ogrodniczych ze Szczecina pielęgnacja ogrodu jest prostsza, kiedy właściciel posesji optuje za stałą, albo sezonową opieką nad swoim terenem. W kondycji ogrodu najważniejszą rolę gra czas, dlatego przyjmując zlecenie usług ogrodniczych „z doskoku” (np. właściciel daje ekipie ogrodników cztery dni na załatwienie wszystkich prac) wdraża się inne rozwiązania, niż w przypadku dłuższych okresów współpracy. Trzeba pamiętać, że pielęgnacja ogrodów zależy od wielu czynników, o których osoby nieobeznane ze specyfiką ogrodnictwa mogą nie pamiętać. Na pierwszy plan wysuwa się tu ukształtowanie terenu, które może wymagać prac związanych z niwelowaniem różnic w poziomach, albo z wykorzystaniem nierówności np. do założenia tarasu. Prace pielęgnacyjne mogą tu obejmować na przykład wzmacnianie murków oporowych, albo nasadzenie roślinności oporowej, a także monitorowanie kondycji schodków na ścieżkach.

Estetyka a dobre samopoczucie

Trzeba zauważyć, że pielęgnacja ogrodów to przede wszystkim te rozwiązania, które są przyjemne dla oka oraz są zgodne z gustem właścicieli. Gdyby było inaczej, to uwarunkowaniami wynikającymi z ukształtowaniem terenu mogłaby się zająć firma budowlana, a nie ogrodnicza. Sprawa usług ogrodniczych nie kończy się jednak na topologii – pielęgnacja ogrodów to także konserwacja ogrodzenia (odrdzewianie, lub wymiana, malowanie, uzupełnienia ubytków podmurówki), odchwaszczanie i opryski ścieżek oraz odnawianie ścieżek, korekty systemu nawodnienia zgodne ze zmianami w nasadzeniach i kondycją rabat, rekultywacja i pielęgnacja trawników.

Wartość profesjonalizmu

Zaprojektowanie ogrodu najlepiej zlecić firmie ogrodniczej – w ten sposób łatwiej uniknąć niektórych błędów, takich jak niedopasowanie organizacji przestrzennej ogrodu do systemu oświetleniowego. Pielęgnacja zakątka nie będzie oczywiście niemożliwa, ale poza tym że część prac może być przez to utrudniona, poczucie harmonii podczas korzystania z ogrodu może być poważnie zagrożone. A to właśnie ono, wraz z poczuciem estetyki właścicieli posesji jest najważniejszym celem usług ogrodniczych.

Rodzaj prac zależny od rodzaju terenu

Jak wyglądają szczegóły pielęgnacji ogrodów jeśli chodzi o Szczecin? Miasto wojewódzkie sukcesywnie się rozrasta, przybywa posesji z ogrodami oraz przyległymi terenami zielonymi, na których organizowane są place zabaw dla dzieci. W przypadku tych ostatnich usługi ogrodnicze to nie tylko koszenie trawników, lecz również wymiana piasku w piaskownicy i sezonowa konserwacja obiektów takich jak huśtawki i drabinki. Jeśli chodzi o większe przestrzenie, firmy ogrodnicze podejmują się stałej lub sezonowej opieki terenów zielonych należących do prywatnych firm, albo urzędów. Pielęgnacja ogrodów w Szczecinie obejmuje w tym przypadku projekty i naprawy ławek, stolików, palenisk i stanowisk do grillowania. W przypadku posesji prywatnych analogią są prace związane z utrzymaniem architektury ogrodowej, a więc konserwacja pergoli, altan i mostków wraz z działaniami rearanżacyjnymi.

Natura a estetyka

Urok i styl każdego ogrodu opierają się na akcentach w aranżacji, czyli na oryginalnych szczegółach podkreślających charakter miejsca, zgodnych z upodobaniami właścicieli. Komfort korzystania z ogrodu to tak naprawdę ciągłe zmiany, poprawki, naprawy i obowiązki związane z cyklem wegetacji roślin. Ten ostatni czynnik sprawia, że pielęgnacja ogrodów nawet jako usługa o charakterze stałym podlega pewnemu rytmowi zależnemu od sezonowych wymagań. W niektórych okresach opieka nad roślinami jest mniej istotna, wówczas podejmuje się prace związane z kondycją mebli i architektury ogrodowej, ogrodzeń, lub ścieżek, w innych prace porządkowe i naprawcze schodzą na plan dalszy na rzecz np. przygotowania roślin do zimy. Plan prac da się jednak zawsze tak skorygować, by ogród był zawsze zadbany oraz emanował spokojem.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz