Świat powoli otwiera się na pracę zdalną. Okazuje się, że mogą ją wykonywać także lekarze. Czym jest coraz powszechniejsza w Polsce telemedycyna? Jaką rolę odgrywa w niej tzw. recepta online? I w końcu – jakie korzyści mają z tego wszystkiego pacjenci?
Korzystanie z nowych technologii czy magiczne leczenie przez telefon?
Rozmowy przez telefon komórkowy z lekarzem nie są aż taką nowością, jak mogłoby się wydawać. Od lat przecież zdarzało się, że pacjent dostawał prywatny numer lekarza i dzwonił spytać o swoje wyniki czy o dalsze wskazówki co do leczenia. Telemedycyna jest jednak czymś zupełnie innym. Umawianie się na takie wizyty odbywa się poprzez rejestrację w przychodni. Lekarz telefonuje zaś do pacjentów w godzinach pracy, a nie w wolnej chwili. Otrzymuje za te rozmowy normalne wynagrodzenie. Są one traktowane jak zwyczajna porada w gabinecie, a w czasie rozmowy może być wystawiona recepta online. Nie ma to też nic wspólnego z wyśmiewanym przez niektórych leczeniem na odległość za pomocą magicznych zdolności. Teleporada wykorzystuje po prostu nowe technologie i jest udzielana wyłącznie w sytuacjach, które nie wymagają osobistego stawienia się w gabinecie.
Recepta online w świetle rozwoju telemedycyny
Wraz z rozpowszechnianiem się teleporad musiały powstać narzędzia pozwalające je skutecznie realizować. Mamy więc dziś dostępne takie rozwiązania, jak recepta online, zwolnienie online czy też skierowanie online. Recepta online, najczęściej wykorzystywane narzędzie, to elektroniczna wersja papierowej recepty. Pozwala lekarzowi przepisać leki specjalistyczne również na odległość. Receptę taką można wystawić nawet bez konieczności odbycia rozmowy telefonicznej. W przypadku stale przyjmowanych leków receptę można “zamówić” w rejestracji przychodni lub na stronie typu Erecept.pl. Lekarz potrzebuje w tym celu jedynie danych takich jak PESEL pacjenta, a także oczywiście nazwa i ilość leków. Cała procedura odbywa się przy użyciu systemu informatycznego, szybko, łatwo i bezkontaktowo.
Gdzie w tym wszystkim pacjenci?
Telemedycyna budzi czasem kontrowersje. Niektórzy nie traktują rozmowy telefonicznej jako pełnoprawnej wizyty lekarskiej. Zdarzają się też głosy mówiące, że lekarze wolą leczyć przez telefon niż osobiście. Jest to jednak pogląd błędny i stereotypowy. Teleporada czy recepta online ułatwia życie przede wszystkim właśnie pacjentom. Nie muszą oni stać w kolejkach, a załatwiają wszystko bez wychodzenia z domu. Doceniają to zwłaszcza osoby starsze i rodzice z małymi dziećmi. Należy więc mieć nadzieję, że telemedycyna stanie się wkrótce standardem, który już w nikim nie będzie budził sprzeciwu.