Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Kilka wskazówek dotyczących urządzania ogrodu i kształtowania krajobrazu

Kształtowanie krajobrazu to zwykle duże zadanie, pochłaniające sporo czasu i energii i dlatego to zadanie powierzamy fachowcom, czyli firmie zajmującej się zakładaniem i urządzaniem ogrodów. W ogrodzie wiele prac bieżących można wykonać samodzielnie i wielu właścicieli tak postępuje, ale podstawowe urządzanie ogrodów powierzamy, profesjonalnej firmie dysponującej odpowiednim sprzętem i doświadczeniem.

Zanim zatrudnisz profesjonalistę od urządzania ogrodów, chciałbym przekazać kilka wskazówek, które pomogą zaoszczędzić zarówno Twój czas, jak i pieniądze.

1. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się, jaki ma być ostateczny projekt i kształt Twojego ogrodu. Musisz wziąć pod uwagę styl i funkcję swojego krajobrazu. Zastanów się, czy chcesz uwzględnić miejsce na rozrywkę, na grill? Czy ma być w ogrodzie miejsce do zabaw dla dzieci, oczko wodne lub staw rybny? Pomyśl również o roślinach, które chcesz tam nie. Wytycz na planie i skoncentruj się na obszarze ogrodu, w którym będziesz spędzał większość czasu. To jest dobry początek planowania krajobrazu w swoim ogrodzie.

2. Zanim zatrudnisz profesjonalistę, zastanów się, co chcesz od niego uzyskać i przygotuj dla niego szczegółową listę twoich oczekiwań od jego projektu.

Profesjonalny projektant krajobrazu może kosztować Cię tysiące złotych, ale możesz zaoszczędzić jeśli masz dostęp do bezpłatnych planów ogrodów w Internecie i możesz je wdrożyć u siebie. Skorzystanie z legalnie dostępnych planów dla nowo urządzanego ogrodu pozwoli zaoszczędzić ci na wynagrodzeniu specjalisty od kształtowania krajobrazu.

Jeśli masz niezręczne przeszkody na swojej działce, np. bardzo stromy teren lub wąwóz, profesjonalista poprzez swoją wiedzę, doświadczenie i zrealizowanie zleconej pracy pozwoli zaoszczędzić kosztownych błędów ma późniejszych etapach urządzania ogrodu i dlatego w takim przypadku nie oszczędzaj na zatrudnieniu inżyniera krajobrazu. Zatrudnienie firmy zajmującej się urządzaniem ogrodów jest również niezbędny, gdy musimy skorzystać z ciężkiego sprzętu do realizacji prac ziemnych. Firma zajmująca się urządzaniem ogrodów zawsze posiada w swojej ofercie potrzebny sprzęt i maszyny, co pozwoli zaoszczędzić ci na czasie w poszukiwaniu sprzętu budowlanego na wynajem, a do realizacji prac w urządzanym od podstaw ogrodzie niezbędne jest wynajęcie koparki, minikoparki lub koparko-ładowarki, a nawet potrzebna może być wywrotka.

3. Weź pod uwagę styl swojego domu znajdującego się na terenie działki przeznaczonej na ogród i zadbaj o to, aby dom i projektowany ogród wzajemnie korelowały. Jeśli masz typowy wiejski domek, to otoczenie go formalnie wyglądającym ogrodem będzie decyzją chybioną.

Projektując ogród, pomyśl także o swoim stylu życia. Jeśli lubisz wypoczywać, pracując w ogrodzie i dysponujesz czasem na takie prace, to możesz zlecić zaprojektowanie wielu rabat dla roślin jednorocznych. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na bycie ogrodnikiem lub nie przepadasz za takim spędzaniem wolnego czasu, to wybierz łatwy w pielęgnacji ogród i krajobraz.

Oto kilka różnych styli krajobrazu i któryś z nich możesz wybrać do wdrożenia w swoim ogrodzie:

Styl Formalny

Ten styl wykorzystuje wiele prostych linii i doskonałych geometrycznych kształtów. Stosuje się w nim uporządkowane rozmieszczenie roślin zamiast przypadkowego rozmieszczenia. W ogrodach krajobrazowych w stylu formalnym stosuje się raczej ciasną aranżację i przycinanie roślin.

Styl Nieformalny

Ten rodzaj krajobrazu dobrze sprawdza się w przytulnych ogrodach przydomowych. Zakrzywione krawędzie zamiast prostych linii i losowe rozmieszczenie roślin to podstawowe cechy tego stylu krajobrazu.

Ogród angielski

Styl ten podkreśla harmonię pomiędzy architekturą domu a ogrodem.

Ogród formalny/nieformalny

Ten styl zawiera brukowane chodniki, przez co emanuje formalnością. Chodniki prowadzą do kręgów roślin, a układ roślin nawiązuje do stylu angielskiego ogrodu, ale nie ma formalnych granic.

Styl orientalny

Często jest to rodzaj ogrodu, który można znaleźć na małych podwórkach. Projektant ogrodu wykorzystuje skały, wiecznie zielone rośliny i wodę.

Teren/ogród lesisty

Ten rodzaj krajobrazu szczególnie pasuje do domu z zalesionym podwórkiem i pochyłym terenem.

Bogatszy w podstawową wiedzę zawartą w tym tekście, możesz bardziej świadomie podjąć decyzję, jaki rodzaj krajobrazu w twoim ogrodzie będzie zgodny z twoim charakterem i stylem życia oraz dostępnym czasem na wypoczynek.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz