Każdy wie o tym, że kostka brukowa pięknie prezentuje się wokół domu. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby układanie kostki brukowej odbyło się w taki sposób, w jaki powinno. Czyli nie możemy zapomnieć o projekcie, dzięki któremu kostka będzie wyglądać estetycznie. Poza tym bardzo ważne jest też zaplanowanie całej pracy po to, żeby wszystko poszło sprawnie i bez komplikacji. Jeśli jesteś gotowy na poświęcenie swojego czasu, na układanie kostki brukowej samemu, to znajdziesz tutaj kilka porad, dzięki którym zrobisz to sprawniej.
Jak zacząć układanie kostki brukowej?
Chcąc zacząć układać kostkę brukową, musimy najpierw zrobić podbudowę. Bez odpowiednio przygotowanego podłoża, cała nasza kostka może się zacząć niszczyć, czego na pewno nie chcemy. Jednak to, jaką podbudowę zrobimy, zależy od tego, czy budujemy ją na podmokłym terenie, czy na suchym. Jeśli stawiamy podbudowę na suchym terenie, to powinna być ona w miarę cienka, natomiast na podmokłym gruba. Myśląc o tym, jaki materiał pod podbudowę wybrać, warto, jest rozważyć takie kruszydła jak:
- tłuczeń
- żwir
- grys
- żużel
- kliniec
Nie tylko dobrze się one sprawdzają, ale także ich cena nie jest jakoś duża.
O czym nie można zapomnieć, układając kostkę brukową?
Jeśli układamy kostkę brukową, to musimy pamiętać, że prawidłowe wykonanie spoin między nimi jest czymś, czego nie można zaniedbać. Jeśli nieodpowiednio spoiny przygotujemy, to możemy być pewni, że nasza kostka nie będzie posiadać stabilności i trwałości. W konsekwencji może się to skończyć tym, że auto, które wjedzie na kostkę, przy mocniejszym ruchu opon auta, kostka może odczepić od całości. Dlatego ważne jest, żeby spoiny miały szerokość od 3 do 5 mm i były dokładnie wypełnione, chociażby piaskiem.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Pamiętajmy, że choć układanie kostki brukowej wydaje się proste, to mimo wszystko jest bardzo delikatną pracą. Dlatego trzeba zwracać uwagę nawet na najmniejsze szczegóły jak np. zbyt wąskie spoiny. Jeśli o to nie zadbamy, to musimy się liczyć z tym, że krawędzie kostek brukowych bardzo szybko zaczną się ścierać. Natomiast zbyt ciasne spoiny mogą doprowadzić do tego, że kostki zaczną pękać pod wpływem obciążenia.
Warto jest jeszcze pamiętać o tym, że układanie kostki brukowej powinno odbywać się ubitej powierzchni. Jeśli teren, na którym układamy kostkę, nie jest płaski i ubity, to ziemia może zacząć się obsuwać pod kostką, przez co kostki zaczną na siebie nachodzić. W konsekwencji możemy liczyć na to, że zaczyna pękać.
Czy układanie kostki brukowej to praca dla mnie?
Wiele osób myśląc o tym, jak zaoszczędzić, podejmuje się układania kostki samodzielnie. Jak jednak wcześniej pokazaliśmy, nie jest to takie proste. Nawet najmniejsza pomyłka może nas kosztować zniszczeniem kostek, za co będziemy musieli potem zapłacić. Dlatego ta oszczędność na firmie może być tylko pozorna. Wynika to z tego, że jeśli źle wykonamy pracę, to i tak będziemy musieli dopłacić za poprawki. Poza tym, firmy, które zajmują się układaniem kostki, mają wiele sprzętów i narzędzi, które pozwolą im skutecznie naszą kostkę ułożyć.