Wykonywanie pomiaru przepływu cieczy i gazów w przemyśle znajduje dość powszechne zastosowanie. W tym celu stosuje się różnego rodzaju sprzęty, takie jak chociażby przepływomierze do wody. Czym charakteryzują się te urządzenia i jakie są ich rodzaje?
Rodzaje przepływu
Zgodnie z kinematyką wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje przepływu: stacjonarny, laminarny, turbulentny oraz potencjalny. Każdy z nich ma oczywiście swoją indywidualną charakterystykę, którą teraz pokrótce przybliżymy. Zacznijmy od przepływu stacjonarnego, w którym prędkość w każdym punkcie obszaru zajętego przez płyn jest niezmienna. Można więc określić, że w tym przypadku ruch płynu będzie miał też prostszą formę. Przepływ laminarny działa z wykorzystaniem przemieszczających się warstw, gdzie jednak nie dochodzi do ich zmieszania. Z tego względu przepływ laminarny nazywany jest często także warstwowym. Jest on najczęściej spotykany w czasie działania na małych prędkościach, lub dla płynów o stosunkowo dużej lepkości. Ostatnim z rodzajów jest przepływ turbulentny. Zachodzi on wtedy, gdy mamy do czynienia z wymieszaniem w płynie, co doprowadza w efekcie do wystąpienia wirów. Przepływ turbulentny w przeciwieństwie do tego stacjonarnego jest zmienny w czasie, a prędkość nie jest określona przez prostą funkcję położenia.
Rodzaje przepływomierzy do wody
Każdy przepływomierz do wody może być sklasyfikowany ze względu na zjawisko fizyczne, które jest wykorzystywane dla jego działania. Podstawowy podział obejmuje w tym zakresie między innymi przepływomierze oparte na działaniu mechanicznym oraz te bazujące na polu elektromagnetycznym. Do tej pierwszej grupy zaliczamy jedne z najpopularniejszych przepływomierzy używanych aktualnie w przemyśle, czyli odmiany ultradźwiękowe, a także optyczne. Na rynku spotkać można również przepływomierze manometryczne oraz tak zwane rotametry. Czym się one wyróżniają? Otóż przepływomierze manometryczne (nazywane inaczej też ciśnieniowymi) występują pod postacią zwężki, która wykorzystuje w swej pracy spadki ciśnienia odbywające się na danym elemencie pomiarowym. Przepływomierze o zmiennym przekroju zawierają natomiast specjalny pływak znajdujący się w rurze o stożkowym kształcie. No dobrze, ale skąd wiadomo, który z nich należy wybrać?
Jak dobrać właściwy przepływomierz?
W celu prawidłowego doboru przepływomierza należy najpierw zdiagnozować sposób wykorzystania pomiarów. Zupełnie innego sprzętu bowiem trzeba użyć gdy celem jest dokonanie rozliczeń, a innego w przypadku potrzeb technologicznych. Dodatkowo wziąć pod uwagę należy również poziom dokładności pomiaru i rodzaj informacji na wyjściu. Jeśli na przykład potrzebujemy dokładnie aplikować masę przepływającą cieczy, to wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie przepływomierz masowy. Jeśli jednak bardziej interesuje nas wykonanie pomiaru ilości energii znajdującej się w parze wodnej, to wtedy lepiej postawić na przepływomierz wirowy. Widać zatem, że wybór danego urządzenia powinien być uzależniony od konkretnych potrzeb.
info: newtech.com.pl – czujniki wizyjne