Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Sposoby zmiany jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę z o.o.

Często przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, robią to w formie jednoosobowej działalności gospodarczej wpisane do ceidg. Wynika z faktu, że pozornie wydaje im się do szybsze, tańsze i prostsze. Ich firma z upływem czasu rozwija się i wtedy dochodzą do wniosku, że taka forma prowadzenia działalności ma swoje wady. Po pierwsze, jest to fakt, że za długi firmy odpowiadają całym swoim majątkiem, w tym osobisty. Po drugie, marketingowo prowadzenie działalności w formie spółki wygląda bardziej profesjonalnie.

Co zatem zrobić, żeby zmienić formę prowadzenia działalności.

Przedsiębiorca może dokonać przekształcenia regulowanego przez przepisu kodeksu spółek handlowych. Może się wtedy przekształcić w spółkę z o.o. lub w spółkę akcyjną. Zaletą tego sposobu jest fakt, że z chwilą przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę na spółkę przechodzą automatycznie prawa i obowiązki przedsiębiorcy. Dzięki temu można sprawnie kontynuować działalność.

Drugim sposobem jest założenie nowej spółki i wniesienie do niej przedsiębiorstwa jednoosobowego przedsiębiorcy jako wkładu, tzw. aportu. Przy tym sposobie możliwe jest założenie spółki przez kilku wspólników.

Kolejny sposób to założenie nowej spółki, lecz tym razem w przeciwieństwie do drugiego sposobu majątek jednoosobowego przedsiębiorcy nie jest do spółki wnoszony jako wkład, a po prostu sprzedawany nowej spółce. Zaletą w tym przypadku jest fakt, że spółka zyskuje koszty, które może odliczyć od przychodu i pomniejszyć w ten sposób podatek.

Który sposób zatem wybrać? Jak to mówią prawnicy: to zależy. Sytuacje przedsiębiorców mogą się różnić, więc odpowiedź też będzie różna. Komuś może zależeć w szczególności na automatycznym przeniesieniu praw i obowiązków, ponieważ jest np. w trakcie realizacji dużego kontraktu i chce aby ta zmiana przeszła płynnie bez konieczności dokonywania cesji. Innej osobie może zależeć na tym, aby szybko założyć nową spółkę z innymi osobami i później przenosić do niej majątek lub nawet prowadzić działalność w dwóch formach jednocześnie. Prawnik po zorientowaniu się w sytuacji danego przedsiębiorcy i tym, jaki cel chce osiągnąć, doradzi, który sposób najlepiej wybrać.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz