Zmiana organizacji przestrzeni, której chcemy dokonać przy pomocy remontu może mieć różny przebieg. Zazwyczaj nieodłącznym elementem prac jeśli chodzi o remonty mieszkań są prace murarskie. Oczywiście inaczej wyglądają gdy wymieniamy posadzkę w łazience, a inaczej gdy dochodzi do tak zwanej „generalki”. Warto zauważyć, że to głównie z nimi kojarzy się uciążliwość remontu pod postacią hałasu, wszechobecnego pyłu i okruchów gruzu, jakie można znaleźć wszędzie w tym nawet w miejscach znacznie oddalonych od frontu robót. Ale remonty mieszkań nie muszą być uciążliwe, ani stresujące.
Brzmi prosto ale…
Warto pamiętać, że inwestor nie wie wszystkiego. Ingerencja w pracę ekipy pomimo tłumaczeń kierownika robót odbije się niekorzystnie na komforcie mieszkania po zakończeniu remontu. Przykłady? Weźmy takie – pierwsze z brzegu – murowanie ścian działowych. Teoretycznie, każdy może sobie ściankę działową walnąć w domu samodzielnie, w oczach laika nie ma w tym niczego skomplikowanego, zwłaszcza że ściany działowe na ogół nie przenoszą (ponieważ nie powinny) obciążeń konstrukcji budynku, ani stropu. W budownictwie są wtórnym elementem – pojawiają się kiedy ściany nośne wraz z zewnętrznymi są już gotowe, podobnie jak sufit. Czy rzeczywiście jest to takie proste podczas remontu mieszkania?
Doświadczeni fachowcy będą to wiedzieć
Do postawienia ściany działowej potrzeba jest odpowiednia wiedza i doświadczenie. Trzeba po prostu wiedzieć, jakiej użyć zaprawy, jak połączyć nową ścianę z innymi i z sufitem. Trzeba też wiedzieć, z czego murować. Do wyboru pozostają cegły, pustaki, lub bloczki. Częstym rozwiązaniem bywają również lekkie ścianki szkieletowe z drewnianych belek, albo stalowych profili i okładziny z płyt gipsowo-kartonowych oraz izolacji akustycznej. Murowane ściany są solidniejsze i lepiej ograniczają hałasy, wszystko jednak zależy od ich przeznaczenia i od ogólnego planu remontu mieszkania.
Funkcja a wykonanie
Jeśli na nowej płaszczyźnie ma zawisnąć plazma, albo część zestawu nagłośnieniowego, fachowcy z firmy oferującej remonty mieszkań wyliczą potrzebne parametry. Podobnie, jeśli ścianę działową mają w przyszłości ozdabiać gablotki ze zbiorami kolekcjonerskimi. Jeśli zbiory składają się z rzadkich kamieni, albo z części maszyn, trzeba brać pod uwagę znaczne obciążenia. Jeśli zaś ściana ma wyłącznie topograficzne znaczenie i w znacznej mierze będzie zasłonięta przez szafę z jednej strony, a z drugiej przez portret dziadka, wówczas doskonałym rozwiązaniem będzie ścianka szkieletowa. W innych wypadkach inwestor będzie musiał podjąć decyzję czy użyć betonu komórkowego, czy może postawić na keramzytobeton.
O czym nie zawsze myśli inwestor
Jak widać, remonty mieszkań nie są w perspektywie specjalistycznych firm standardem. Podejście do tematu modernizacji, czy nawet rewitalizacji danej nieruchomości zależy również od usytuowania mieszkania i rodzaju budynku w którym się znajduje. Inne podejście charakteryzuje nieruchomości w wielkopłytowych blokach, inne w kamienicach, inne w obiektach developerskich i budynkach nietypowych. Dlaczego? Komfort użytkowania mieszkania i jakość jego wykończenia zależy od warunków termicznych i od sposobu, w jaki pracuje konstrukcja budynku. Naprężenia wywołane różnymi czynnikami są przenoszone przez poszczególne elementy i mogą skutkować usterkami we wrażliwych miejscach. Warto o tym pamiętać planując w ramach remontu mieszkania wymianę wszystkich podłóg.
Murarka a kwestie wilgoci i ciepła
W przypadku posadzki betonowej najważniejsza jest izolacja, uzyskiwana na ogół folią budowlaną, choć jeśli chodzi o remonty mieszkań Szczecin nie jest to regułą. Folia chroni przed wilgocią, ale nie zapobiega utratom ciepła. Jeśli chodzi o termoizolację najczęściej sięga się po styropian o odpowiedniej twardości, a jeśli zajdzie taka potrzeba to również po siatkę zbrojeniową. Kolejnym zabezpieczeniem są szczeliny dylatacyjne chroniące posadzkę przed dodatkowymi naprężeniami wynikającymi z pracy konstrukcji budynku. Jak widać, wyglądająca w oczach gości na monolit posadzka może być w rzeczywistości dość skomplikowaną konstrukcją, zwłaszcza tam gdzie remont mieszkania przewiduje ocieplenie podłogi.
Aby uniknąć wątpliwości
Biorąc pod uwagę zasygnalizowane powyżej kwestie widać, dlaczego lepiej wziąć doświadczonego wykonawcę, niż przeprowadzać remonty mieszkań samodzielnie. Ktoś oczywiście mógłby zapytać, czy sprawy posadzki nie załatwiłby samopoziomujący podkład podłogowy, zwany popularnie wylewką samopoziomującą. Owszem, na reklamie jest to niezrównany sposób na gładką i doskonale wypoziomowaną podłogę, ale kiedy ktoś próbuje tej doskonałości w praktyce pojawiają się pytania i wątpliwości, które trudno rozwiać bez odpowiedniego doświadczenia. Pierwsza wątpliwość to grubość wylewki i konieczność odpowiedzi na pytanie czy tylko wyrównujemy podłoże, czy może budujemy samodzielny podkład podłogowy. Druga wątpliwość wiąże się z pierwszą, a jeśli chodzi o remonty mieszkań w Szczecinie bywa z nią masa problemów. Mianowicie chodzi o szybkość wiązania wylewki. Tu znów pojawiają się pytania, na przykład czy po wylaniu podłogi będą z nią związane jeszcze jakieś prace, np. położenie płytek, albo czy mamy kilka tygodni by czekać aż wyschnie, inaczej na podłogę nie będzie można wejść pod groźbą odkształceń i powtórki wylewki. Jeśli wszystkie wątpliwości nie mają większego znaczenia, na końcu i tak się trzeba zastanowić nad rodzajem spoiwa, którego wybór może się wiązać z koniecznością wykonania szczelin dylatacyjnych. W takim wypadku przydaje się doświadczenie fachowca, który ma za sobą kilkadziesiąt remontów mieszkań i dzięki doświadczeniu będzie potrafił uzasadnić wybór cementu, lub może anhydrytu?