Stało się. Zgodnie z wolą większości Brytyjczyków biorących udział w niesławnym referendum, Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską. Kłopoty jednak dopiero się zaczynają, a najmocniej odczują to – lub już odczuwają – zwykli mieszkańcy Wysp Brytyjskich. Dotyczy to także Polaków pracujących w UK lub planujących wyemigrować do Zjednoczonego Królestwa.
Legalny pobyt w UK po Brexicie
Wbrew różnym katastroficznym domysłom Brexit nie spowodował i raczej nie spowoduje masowego exodusu Polaków z Wysp Brytyjskich. Obywatele naszego kraju, którzy chcą zostać w UK i nadal tam pracować, muszą jedynie sformalizować swój status. Można to zrobić na trzy sposoby:
- Uzyskując status osoby osiedlonej (settled status);
- Uzyskując tymczasowy status osoby osiedlonej (pre-settled status);
- Uzyskując brytyjskie obywatelstwo;
Po spełnieniu jednego z tych warunków każdy Polak mieszkający na Wyspach Brytyjskich nadal będzie mógł tam przebywać w sposób legalny, a więc m.in. podjąć pracę. Dodajmy, że obowiązek rejestracji dotyczy każdego, kto nie jest obywatelem UK, także rezydentów.
Uwaga!
Osoby, które zamieszkały w UK przed 31 grudnia 2020 roku, mają czas na zalegalizowanie pobytu do 30 czerwca 2021 roku.
Jak legalnie wyemigrować do UK w celach zarobkowych?
Po Brexicie Wielka Brytania nie respektuje już fundamentalnej dla Unii Europejskiej zasady swobodnego przepływu pracowników. Oznacza to, że każdy, kto chce legalnie wyemigrować do UK w celach zarobkowych, musi wcześniej uzyskać wizę. Niestety, nie będzie to tanie.
Już samo złożenie wniosku o wizę pracowniczą w UK kosztuje od 610 do nawet 1408 funtów – i to bez gwarancji jej otrzymania (obowiązuje tutaj kontrowersyjny system punktowy). Czas oczekiwania na wydanie wizy wynosi maksymalnie 1 miesiąc. Wiza jest ważna na okres do 5 lat i po tym czasie trzeba będzie ją odnowić.
Co ze swobodą podróżowania?
Tutaj także sporo się pozmieniało, a w zasadzie pozmienia. Do końca września Polacy mogą wjeżdżać na terytorium Wielkiej Brytanii na podstawie dowodu osobistego. Od 1 października 2021 roku wymagane będzie już posiadanie paszportu (dyspensa dla osób osiedlonych lub tymczasowo osiedlonych została przedłużona do końca 2025 roku).
Dobra informacja: aby wjechać na terytorium UK w celach turystycznych nie trzeba będzie wyrabiać wizy, o ile czas pobytu nie przekroczy 6 miesięcy.
Przelewy bankowe z UK i do UK? Będzie drożej
Wraz z opuszczeniem Unii Europejskiej Wielka Brytania przestała być też członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego (choć nadal należy do SEPA). Z pewnością będą się z tym wiązać konkretne problemy dla osób, które np. przesyłają pieniądze swoim bliskim w Polsce lub otrzymują je od rodziny mieszkającej nad Wisłą. Banki mogą podnieść prowizje za realizowanie przelewów, podobnie jak operatorzy kart płatniczych (zapowiedziało to już Mastercard).
Na szczęście Brexit nie wpłynął na politykę najlepiej ocenianej przez Polaków firmy obsługującej przelewy międzynarodowe, czyli EasySend. Ta nadal realizuje transakcje z UK do Polski i odwrotnie na dokładnie takich samych warunkach, jak wcześniej, czyli:
- przelew FAST (z realizacją w ciągu 1 dnia roboczego) za 1,99 GBP,
- przelew SuperFAST (z realizacją nawet w 10 minut w dni robocze między 7 a 17 czasu brytyjskiego) za 3,99 GBP,
- przelew z odbiorem pieniędzy na poczcie (z realizacja nawet w 10 minut w dni robocze między 7 a 17 czasu brytyjskiego) za 3,90 GBP.
Z kolei przelew FAST z Polski do Wielkiej Brytanii jest bezwarunkowo darmowy.
Zlecanie przelewów w EasySend jest bardzo proste i bezpieczne – można to zrobić z poziomu strony internetowej na komputerze lub przy pomocy wygodnej aplikacji mobilnej. Wszystkie opłaty, jeszcze przed zleceniem przelewu, także można sprawdzić w aplikacji lub korzystając z kalkulatora na stronie https://www.easysend.pl/.